Tmavé kruhy pod očima mohou být známkou zdravotních problémů. Jsou spojovány s řadou onemocnění, které v případě, že nebudou včasně řešeny, mohou představovat riziko pro vaše budoucí zdraví. Kromě nedostatku spánku, delší doby strávené před monitorem a nevhodné výživy se v patogenezi tohoto stavu objevují i určité zlozvyky, které mohou tuto reakci vyvolat. Zde je výčet některých z nich. Doporučujeme s těmito zlozvyky co nejrychleji skoncovat a zbavit se tak kruhů pod očima rychle a efektivně:

1.   Stres

Stres je mnohdy opomíjeným, nicméně velice důležitým faktorem stojícím za kruhy pod očima. Když je osoba ve stresu, není její obličej rovnoměrně prokrven. Proto vypadá tvář bledě a unaveně. Cévy v pokožce pod očima jsou viditelnější, což se ve výsledku projeví formací tmavých kruhů pod očima, které jsou doprovázeny tmavě fialovou pigmentací, která dále ubírá vaší tváři na kráse a energii.

Kromě toho je pravděpodobné, že se osobě, která je ve stresu, nedostává přes noc dostatečně kvalitního spánku, což vede kromě nedostatku energie během dne také k zacyklení problému a další tvorbě tmavých kruhů pod očima!

2.   Sluneční záření

Dlouhodobý pobyt na sluníčku může způsobit tvorbu přebytečného melaninu kolem očí. To ve výsledku povede k viditelné pigmentaci pokožky pod očima a tvorbě tmavých kruhů. Nepravidelná pigmentace se může na obličeji objevit kdekoliv, ale nejviditelnější je právě pod očima. Je to dáno tím, že je kůže pod očima velice citlivá a tenká. Když člověk stárne, stává se pokožka kolem očí přirozeně křehčí.

Proto je nutné pokožku pod očima vhodně chránit před slunečním zářením. Je nutné sáhnout po krému na opalování s vysokým SPF, nosit brýle s UV filtrem, vyhnout se pobytu na sluníčku mezi 11 a 16 hodinou atp. Toto jsou ta nejjednodušší řešení dané problematiky.

3.   Kouření a pití alkoholu

Tmavé kruhy pod očima se objevují i v souvislosti s přespřílišnou konzumací alkoholu. To je dáno tím, že mají malé krevní cévy pod očima tendenci se rozšiřovat, což zvyšuje viditelnost tmavých kruhů. Kouření je dalším faktorem, který může problém zhoršit, jelikož jsou kuřáci extrémně dehydratovaní. To opět zvyšuje pravděpodobnost, že se objevují kruhy pod očima. Nekontrolované pití alkoholu a kouření je tak častým důvodem předčasného stárnutí, tvorby vrásek a tvorby kruhů pod očima. Pokožka se vysuší, průtok krve její strukturou se omezí a dojde tak k jejímu oslabení a poruše její pigmentace.

4.   Dehydratace

Nedostatečná hydratace je jedním z nejčastějších důvodů, proč se nám pod očima dělají tmavé kruhy. Nedostatek hydratace vede k nerovnoměrnému prokrvení naší tváře. Pití dostatku tekutin pomáhá také s vyplavování toxinů a škodlivých látek, což zajišťuje zdravý vzhled naší pokožky. Při dostatečném zavodnění organismu dojde k vyblednutí kruhů a jejich následnému zmizení. Kromě toho voda pomáhá obecně v těle absorpci látek, krevnímu oběhu a dalším procesům.

Další důvody tvorby kruhů pod očima jsou například:

 • Záněty
 • Stárnutí
 • Genetická výbava
 • Únava
 • Mentální poruchy, jakými jsou úzkostná porucha či deprese
 • Alergie
 • Hormonální změny
 • A mnoho dalších

Máme pro vás několik chytrých a efektivních způsobů, jak snížit viditelnost kruhů pod očima:

 • Dostatečně kvalitní a dlouhý spánek.
 • Zklidnění pokožky obočí okurkou či ledem.
 • Masírování mandlového oleje do pokožku pod očima.
 • Užívání vitaminu C na pokožce obličeje.
 • Hydratuje obličej sérami bohatými na antioxidanty a vitamíny.
 • Investice do kvalitních očních krémů a jejich následná pravidelná aplikace.

Slovo závěrem

Pokud vám někdo bude tvrdit, že se kruhů pod očima zbavíte přes noc, nebo během několika málo dní, je to jen marketingový tah. Proces je postupný a své ovoce přinese pouze v případě, že k němu budete přistupovat konzistentně. Musíte se vyvarovat výše zmíněným zlozvykům, sáhnout po zdravějším životním stylu a začít praktikovat vhodný spánkový režim. Pokud pokožce kolem očí nabídnete péči a lásku, vrátí vám to stonásobně zpět!