K čemu nám koenzym Q10 slouží?

Jakmile se dostaneme do určitého věku, začne naše tělo ztrácet složky, které si přirozeně tvoří a které jej udržují zdravé a plné síly a energie. Koenzym Q10 je příkladem přesně takové látky. Jeho hladina začíná klesat většinou hned poté, co dosáhneme věku 30 let.

 Proto je nutné nedostatek koenzymu Q10 řešit jeho náhradou a to hlavně tehdy, kdy chceme předejít např. škodlivým účinkům volných radikálů, srdečním chorobám a také vráskám.

  Tato složka je v kosmetickém průmyslu jednou z nejčastěji vyhledávanou. Nejčastěji je k dostání ve formě přírodních doplňků.

Co je to koenzym Q10?

Koenzym Q10, neboli CoQ10, vitamin Q10, ubichinon či bidekarenon je hydrofóbní složka, která má strukturu podobnou vitaminu. V těle má zásadní roli při tvorbě ATP.

Tuto složku můžeme získat dvěma způsoby

 1. Vnitřní cestou:

Když tělo produkuje CoQ10 samo.

 2. Vnější cestou:

při jedení diety, která je na tuto složku bohatá. Příkladem potravin mohou být například mandle, ořechy, zelenina (hlavně brokolice a špenát) či sója. Červené maso, kuřecí a ryby zajišťující omega-3 (jako např. sardinky) jsou také skvělými zdroji koenzymu Q10. Ale pouze 10% koenzymu Q10 z potravy se vstřebává, takže přesto, že tuto složku naše tělo tvoří samo a ještě k tomu ji sami požíváme v potravě, není jeho konečná hladina v těle příliš vysoká. Vegetariáni a vegani dále většinou potřebují doplňky s koenzymem Q10, jelikož jsou náchylní na jeho nedostatek vlivem nižší konzumace masa.

Díky naší každodenní zaneprázdněnosti a našemu divokému režimu můžeme mít problém s konzumací vyvážené stravy. Abychom předcházeli nedostatkům esenciálních složek, jakými je i koenzym Q10, je nutné se na ně zaměřit a pravidelně je doplňovat. Přírodní produkce ubichinonu, která už tak nebyla nijak velká, se kolem 30 let věku začne zpomalovat.

Koenzym Q10 K čemu slouží?

Koenzym Q10 plní v buňkách plnit celou řadu biochemických funkcí. Nejdůležitější je jeho účinek v mitochondriích, což jsou buněčné organely odpovědné za přeměnu energie v buňkách. Dochází zde k přesunu elektronů, díky čemuž si buňka dokáže tvořit ATP, základní energetickou jednotku našich buněk.

Kromě toho složka funguje také jako antioxidant ve vnitřní membráně mitochondrií. Naše těla tak na dostatečný přísun koenzymu Q10 spoléhají, jelikož nám dokáže zajistit dostatek energie k našim každodenním činnostem, ať už pracovním, fyzickým či mentálním. Snižuje míru lipoperoxidace, jelikož ničí molekuly volných radikálů, podobně jako vitamin E, čímž zabraňuje předčasnému stárnutí.

Právě v mitochondriích, vlivem míry jejich metabolismu, se tvoří nejvíce volných radikálů. Koenzym Q10 se zde objevuje v jejich membráně, kde pomáhá eliminovat volné radikály tvořené uvnitř těchto organel. Jinými slovy, koenzym Q10 funguje jako neutralizační faktor reaktivních forem kyslíku (volných radikál), které jsou zdrojem buněčného a genetického poškození, kdy z nich tvoří nereaktivní a bezpečné formy.

Koenzym Q10 se také užívá v řadě kosmetických produktů a to díky jeho hydratačním a čistícím účinkům. Dokáže tónovat pokožku, zajistit jí lesk a také ji zpevnit a vyhladit. Nefunguje přitom ale pouze v té nejsvrchnější části pokožky, nýbrž také v hlubších oblastech, které z vyšší koncentrace koenzymu Q10 náramně těží, jelikož se zde tvoří více kolagenu, odpovědného za zpevnění pokožky.

Kdo koenzym Q10 potřebuje?

Nejčastěji se doporučuje lidem, kteří užívají statiny a lidem, kteří mají genetické poruchy metabolismu mitochondrií. Výživový specialista Danial Seixas, profesorka sportovní výživy na univerzitě v Sao Paulu, vysvětluje, že suplementace koenzymu Q10 je velice prospěšná i u starších osob jakožto ochrana před stárnutím.

Symptomy nedostatku koenzymu Q10

Analýza možného nedostatku koenzymu Q10 je něco, co vyžaduje další studie a vědecké důkazy. Cordoso ale zmiňuje, že mezi symptomy dominuje hlavně nedostatek energie. Tento symptom ale může vyvolávat celá řada dalších nedostatků stopových prvků a onemocnění. Proto je nutné tyto symptomy vždy konzultovat s lékařem a zjistit, z čeho může symptom vycházet.

Faktory, které mohou vést ke snížení produkce koenzymu Q10 v těle jsou např. “užívání statinů, nedostatek aminokyselin (tyrosin a fenylalanin) ze kterých koenzym Q10 vzniká, nedostatek vitaminu B6 (funguje jako součást dráhy pro tvorbu CoQ10) a genetické mutace genů pro tvorbu relevantních proteinů,” pokračuje Reis.

Jak koenzym Q10 užívat?

Denní dávka může dosáhnout až 400 mg, ale přesnou hodnotu může určit pouze specialista, jelikož záleží individuálních potřebách daného organismu. S lékařem je nutné také konzultovat kdy jej dávkovat. Doplňky stravy je nejlepší konzumovat společně s jídlem, jelikož tuk pomáhá s jeho absorpcí. Neužívejte doplňky stravy bez přečtení příbalových informací.

Užívejte jednu kapsli, dvakrát denně, hlavně po větších jídlem či před spaním. Toto dávkování se doporučuje u dospělých starších 19 let. Mladší osoby by měly užívání konzultovat s lékařem.

Výhody koenzymu Q10

Výhod koenzymu Q10 je opravdu mnoho. Dokáže udržovat tělní pochody v normě a pomoci zkrášlit pokožku. Čtěte dál:

Jedná se o skvělý antioxidant

Během dne v těle probíhá řada metabolických procesů, které vyústí v produkci látek, které jsou pro tělo nebezpečné. Nejčastěji se jedná o volné radikály, které, jelikož jsou reaktivní a nestabilní, mohou vést k degenerativním chorobám a zničení buněk našeho těla.

Kromě vnitřní faktorů dokáží zvýšení množství volných radikálů potencovat i faktory vnější, jako např. vystavování se slunečnímu záření bez patřičné ochrany, nevhodná dieta, kouření, atd. Všechny zmíněné situace zhoršují danou situace, jelikož je díky nim produkce volných radikálů vyšší než ta, kterou je schopno naše tělo tolerovat. Přesně proto je užívání doplňku stravy, který dokáže tělu efektivně pomoci, skvělý nápad.

Koenzym Q10 má antioxidační účinky, které pomáhají těm, kteří se věnují náročnějšímu cvičení, jako např. zvedání vah, jelikož cvičení může vést ke zvýšené tvorbě volných radikálů. Díky destrukci těchto reaktivních molekul se cvičení optimalizuje a získáte mnoho energie navíc.

Zlepšení srdeční funkce

Srdce prochází fází systoly a fází diastoly. Jedná se o přesněji o srdeční stah a srdeční relaxaci. Koenzym Q10 pomáhá zabránit jakémukoliv narušení srdeční funkce. Po třicítce se ale jeho hladina v těle snižuje a srdce je tak náchylnější k poškození, které může ve výsledku vést k jeho onemocnění. Kromě toho snížení hladiny koenzymu Q10 vede k obecnému stárnutí organismu, kdy je srdce často těžce zasaženo.

A přesně z tohoto důvodu je dostatek vitaminu Q10 tak důležitý. Reguluje totiž srdeční funkce. Osoby trpící na srdeční onemocnění často hlásí zlepšení stavu při pravidelném užívání koenzymu Q10. Každý, koho čeká chirurgický zákrok může počítat s tím, že mu koenzym nabídne efektivní pomoc a daný orgán na zákrok připraví. Koenzym Q10 také obnovuje poškozenou srdeční tkáň, hlavně v případě, že za poškozením stojí cholesterol.

A to není vše, kromě regulace srdečních kontrakcí a relaxací dokáže Q10 také snížit krevní tlak. To je dáno tím, že snižuje rezistenci pro tok krve, kdy zajišťuje dostatečnou vazodilataci endotelu.

Zlepšení plodnosti

V dnešní době se ženy pro početí dětí rozhodují stále později a potomky odkládají až do doby, kdy budou mít vyšší finanční stabilitu. S každým dalším rokem se ale početí stává obtížnějším a obtížnějším úkolem. Je to dáno tím, že vajíčka vyžadují pro své oplození mnoho energie.

Jak jsme si již zmínili, za zajištění dostatečné zásoby energie jsou v těle odpovědné mitochondrie. Tyto organely ale po dosažení určitého věku ztrácejí svou efektivitu vlivem snížené hladiny koenzymu Q10.

A přesně proto doplňky koenzymu Q10 regulují funkci těchto organel. Díky tomu budou vajíčka lépe schopna zahájit proces oplození. Sníží se tak i rizika malformací, vývojových vad, atd.

Zdravější tělo a výraznější svalstvo

Koenzym Q10 je také skvělým spojencem těch, kteří by rádi zhubnuli. Podporuje lipolýzu, čí jinými slovy spalování tuků.

Je nutné si ale uvědomit, že doplněk stravy sám o sobě moc nezmůže a je nutné nasadit při jeho užíván vyrovnanou dietu s obsahem zdravých a přírodních potravin. Také je výhodné do svého každodenního režimu zavést cvičení.

Během cvičení zajišťuje koenzym Q10 organismu dostatečnou energii a podporuje přitom vazodilataci, čímž zajišťuje transport živin a kyslíku do svalu. Ve výsledku tak budete schopni cvičit déle a vybudovat svalovou hmotu rychleji.

Snížení cholesterolu

Existují dva typy cholesterolu. Ten dobrý a ten zlý. Dobrý cholesterol je HDL, který dokáže navracet cholesterol z těla do jater, kde se metabolizuje. Tím se zabrání jeho akumulace v arteriích. Nachází se hlavně ve zdravé potravě, jako např. v olivovém oleji, vejcích, mandlích, oříšcích, sardinkách, atd.

LDL, nebo-li zlý cholesterol zase podporuje ukládání cholesterolu do tkání těla, včetně arterií, kde se akumuluje tak dlouho, dokud je neucpe. Cholesterol tak zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, infarktu, atd. Objevuje se hlavně v řadě nezdravých jídel, které jsou často zpracována a plná cukrů a tuků. Doplněk stravy s Koenzymem Q10 snižuje hladinu LDL a zvyšuje hladinu HDL.

Zajištění energie pro naše tělo

Srdce prochází fází systoly a fází diastoly. Jedná se o přesněji o srdeční stah a srdeční relaxaci. Ty jsou u zdravé osoby konstantní. Po třicítce se ale hladina CoQ10 v těle snižuje a srdce je tak náchylnější k poškození, které může ve výsledku vést k jeho onemocnění. Kromě toho snížení hladiny koenzymu Q10 vede k obecnému stárnutí organismu, kdy je srdce často těžce zasaženo.

Zlepšení srdeční funkce

Kromě tvorby ATP pomáhá koenzym Q10 také s dilatací cév. Díky tomu je usnadněna cirkulace krve, která lépe zásobuje svaly kyslíkem a živinami.

Během tohoto procesu se do svalů také dostávají substráty, které se zde promění na energii. Díky tomu budete lépe zvládat každodenní činnosti a vaše tělo ustojí i náročnější cvičení.

Mladší a krásnější pokožka

I když je stárnutí zcela přirozené a nikdo se mu nevyhne, některé faktory, jako např. volné radikály, dokáží stárnutí spousty tkání urychlit. Nejčastěji si prvních známek stárnutí všimneme na pokožce.

Pro zpomalení předčasného stárnutí účinkuje koenzym Q10 na buněčné úrovni tak, že buňky chrání před účinkem volných radikálů. Ve výsledku se tak proces stárnutí zpomalí a pokožka se viditelně zkrášlí.

Kromě toho, že působí jako antioxidant, dokáže podpořit proliferaci fibroblastů dermis, které tvoří dva důležité strukturní proteiny naší pokožky: kolagen a elastin.

Díky koenzymu Q10 předejdete tvorbě vrásek a oslabení pokožky a vaše pokožka tak bude mladistvá a krásná i ve vyšším věku a to hlavně tehdy, kdy zkombinujete konzumaci koenzymu Q10 ve formě doplňky stravy se zdravými návyky, jakými je např. cvičení, zdravá strava a snížená konzumace alkoholu, smažených jídel a sladkostí.

Pomáhá předcházet a mírnit symptomy migrény

Migrény patří mezi tři nejčastější symptomy při návštěvě lékaře. I když mnoho lidí trpí na symptomy migrény, neexistuje příliš mnoho léčiv, které by ji byly schopny řešit, aniž by způsobovaly vážné vedlejší účinky.

Proto mnoho lidí vidí doplňky stravy jako zdravější a méně agresivní alternativu léčiv na migrénu. Byla provedena řada studií, ze kterých vzešlo, že koenzym Q10 efektivně bojuje s migrénou.

Ve jedné ze studií 80 účastníků s častými záchvaty migrény užívalo každodenně CoQ10 ve formě doplňku stravy. Kromě snížení četnosti záchvatů se také snížila jejich intenzita. Narozdíl od běžných léčit se zde neobjevovaly vedlejší účinky.

Vedlejší účinky koenzymu Q10:

Užití tohoto doplňku stravy by se měli vyhýbat osoby trpící hypoglykémií, jelikož dokáže přípravek snížit hladinu glukózy v krvi. Kromě toho mohou lidé s citlivostí na CoQ10 pociťovat nevolnost a snížení chuti k jídlu.

Těhotné ženy by měly tento přípravek užívat pouze se souhlasem lékaře.

Lidé, kteří mají plánovaný chirurgický zákrok by měly přípravek přestat užívat alespoň 14 dnů před plánovaným zákrokem.

Jak koenzym Q10 v našem těle funguje?

Složka funguje v mitochondriích, což jsou organely v buňkách našeho těla. Zde účinkují v rámci elektronového transportního řetězce, důležitého pro tvorbu ATP. Výživový specialista Felipe Cardoso, Ph.D. z oboru Nutritional Sciences na UFRJ (Federalní univerzita, Rio de Janeiro) a profesor na Bezerra de Araújo College, vysvětluje, že to znamená, že koenzym Q10 kontroluje průchod elektronů, čímž zabraňuje oxidaci a poškození buněčných membrán a zároveň zajišťuje optimální koncentraci vody v buňkách. Díky své intracelulární lokalizaci (v mitochondriích) z přítomnosti CoQ10 nejvíce těží orgány a tkáně s vysokými metabolickými nároky.

Koenzym Q10 je jednou z látek, které jsou zapojeny do přeměny energie v našich buňkách. Jedná se o důležitou složku hlavně při hubnutí. Cardoso ale tvrdí, že při analýze studií ohledně tohoto tématu nenalézáme přímé korelace.

Rozpory

Podle Reise nám studie nabízejí důkazy o tom, že orální doplněk stravy s CoQ10 je tělem tolerovaný a pro tělo bezpečný. Na druhou stranu, Seixas tvrdí, že i když CoQ10 není toxický, je důležité zajistit, že nebude nijak ovlivňovat účinek užívaných léků. Existuje několik studií, ve kterých se zjistilo, že CoQ10 společně s warfarinem snižoval účinek tohoto antikoagulancia.

Zdroje