Včelí vosk: Léčivé vlastnosti a překvapivá použití

Včelí vosk dostává velkou pozornost vědecké komunity pro své zdravotní výhody, které sahají od snížení krevního tlaku až po jeho antimikrobiální vlastnosti. Níže jsme sestavili malý vzorek nálezů.

Co je to včelí vosk?

Je to látka vylučovaná primárně včelami pro použití při stavbě hnízda. Jeho barva pochází z pylových olejů, které jsou přimíchány do vosku.

Použití a účinnost.

Použití včelího vosku sahá od umělecké komunity až po farmaceutický průmysl. Další informace najdete v níže uvedeném seznamu.

  • Včelí vosk je přírodní zvlhčovač:  Možná jste si všimli, že se v obchodech objevuje široká škála produktů souvisejících s včelím voskem. Včelí vosk je vynikající způsob, jak zadržet vlhkost a pomoci tak léčit popraskané a suché rty. Včelí vosk bohatý na vitamín A zjemňuje pokožku bez ucpávání pórů.
  • Popraskané rty: Díky svým hydratačním a hojivým vlastnostem je včelí vosk ideálním balzámem na rty.
  • Léčba chronických kožních potíží: Kromě zvlhčovacích vlastností je včelí vosk účinný v kombinaci se směsí olivového oleje. Minimalizuje podráždění a bolest, které doprovází kožní onemocnění, jako je ekzém a psoriáza.
  • Účinná léčba akné: Díky svým antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem je včelí vosk vynikajícím prostředkem proti akné. Množství vitaminu A ve včelím vosku navíc pomáhá předcházet vzniku ohnisek, pomáhá léčit podkladové buňky, což pomáhá snižovat účinek závažných ohnisek akné.
  • Antifungální:  Díky svým protizánětlivým a antiseptickým vlastnostem se včelí vosk osvědčil jako účinný protiplísňový prostředek. Bylo prokázáno, že pomáhá snižovat podráždění z plísňových infekcí a pomáhá udržovat postiženou oblast vlhkou.
  • Protizánětlivý lék proti bolesti:  Včelí vosk byl zkoumán pro svou schopnost zmírňovat bolesti a pomáhat zmírňovat záněty spojené s degenerativními muskuloskeletálními stavy. Po dvou týdnech léčby došlo u pacientů s degenerativními potíži k celkové úlevě od bolesti a ztuhlosti a byla také hlášena zlepšená mobilita.
  • Vylepšená funkce jater: Bylo zjištěno studiemi, že derivát včelího vosku pomáhá zlepšit a stabilizovat funkci jater u pacientů trpících sníženou funkčností jater.
  • Uvolňovač stresu:  Mnoho lidí se obrací ke svíčkám z včelího vosku jako k účinné formě uvolnění stresu. Svíčky vyrobené z běžného vosku způsobují při vdechování částic zdravotní problémy. Jakmile se parafín ochladí, vytvoří se na blízkém okolí voskový film.

Kdo mlže benefitovat ze včelího vosku?

Lidé, kteří mají chronické kožní problémy nebo dokonce sezónní kožní problémy, jako jsou popraskané rty, budou mít největší užitek z pravidelného režimu péče o pleť, který zahrnuje včelí vosk a jeho deriváty. Jak již bylo zmíněno, včelí vosk má antibakteriální a zvlhčovací vlastnosti, které pomáhají léčit stávající potíže, jako je vypuknutí akné, a pomáhají předcházet a snižovat závažnost dalších ohnisek.

Jedinci, kteří jsou citliví na znečišťující látky v životním prostředí, také považují včelí vosk za velmi užitečný pro zklidnění a ochranu citlivé pokožky.

Jak se používá včelí vosk?

Včelí vosk se obvykle používá ve spojení s jinými přírodními látkami, jako je olivový olej, olej z brutnáku lékařského atd. Použití včelího vosku závisí na zamýšlené aplikaci.

Potřebné množství v aplikacích z včelího vosku.

V závislosti na aplikaci se bude potřebné množství použitého včelího vosku lišit. Například pro použití na pokožce na akné, bude zapotřebí většího množství včelího vosku, než kdybyste jednoduše vytvořili balzám na popraskané rty.

Vedlejší účinky?

Ukázalo se, že včelí vosk má málo vedlejších účinků (pokud vůbec nějaké má), což může vysvětlovat jeho použití v různých zdravotnických výrobcích. Při zamýšlení požití včelího vosku však musíte být opatrní. Jako samostatný produkt se požití nedoporučuje. Někteří lidé mohou také zaznamenat alergické reakce na topické aplikace, proto se doporučuje vyzkoušet aplikaci na malé oblasti před ošetřením celé postižené oblasti.

Jako vždy je dobrým zvykem se před zahájením jakéhokoli režimu zdravotní péče zkonzultovat s lékařem. Váš lékař bude mít kromě záznamů o vašem celkovém zdraví přístup k nejnovějším informacím o jakékoli látce určené pro zlepšení zdraví., Váš lékař, vyzbrojen takovými informacemi, může sloužit jako cenný průvodce na cestě k lepšímu zdraví pomocí včelího vosku.

Zdroje